Ako na dokonalú kombináciu svetiel v obývačke?

Ako na dokonalú kombináciu svetiel v obývačke?

Obývací priestor je spravidla centrom diania v dome. Keď sa zamyslíme nad tým, koľko času tam trávime, niet divu, že pri zariaďovaní na ňu kladieme najväčší dôraz! Každý vynakladá veľa úsilia na výber správneho nábytku a dekorácie – a zabúda na ďalší veľmi dôležitý aspekt: svetlo! Ľudia si často vystačia len so stropným svietidlom a robia chybu.

Mali by ste vedieť, že sofistikovaný mix priamych a nepriamych svetelných zdrojov nielen, že vylepší celkový vzhľad vašej obývačky, ale výrazne zvýši jej príjemnú atmosféru! Ponúkame niekoľko praktických nápadov, ako čo najlepšie využiť svoju obývačku a ktoré svietidlá vám v tom pomôžu.
Technické hľadisko
V ideálnom prípade by ste mali celý koncept obývačky vyplniť LED svietidlami. Spotrebúvajú menej energie než žiarovky a ich bonusom je aj mimoriadne dlhá životnosť takže prispievajú k ochrane životného prostredia. 
LED diódy boli kedysi vnímané ako drsné a studené. Dnes sú už dostupné v rôznych teplotách svetla a tiež vysokým CRI, t.j. indexom podania farieb.
Moderné LED žiarovky sú však tiež alternatívou, väčšinou cenovo dostupnejšou. Treba však rátať s omnoho častejšou výmenou ako pri LED svietidlách takže celkové náklady môžu byť v konečnom dôsledku vyššie.
 

Výkon nie je zďaleka jediným rozhodujúcim faktorom toho, ako vnímame atmosféru obývačky. Farba svetla alebo teplota farby priamo ovplyvňujú to, ako sa v miestnosti cítime. Teplé biele svetlo je vždy správna voľba pre tento typ miestnosti. Do svietidiel, ktoré budete používať na základné osvetlenie, si určite vyberte teplotu farby 2 700 až 3 000 Kelvinov. Táto farba svetla je takmer ako farba starých žiaroviek, a preto je veľmi populárna. Môžete tiež použiť lampy, ktoré umožňujú prepínanie teplôt farby, prípadne staviť na inteligentné ovládanie osvetlenia.

Ako teda kombinovať rôzne typy svietidiel?

Stropné osvetlenie ako základ

Ako teda na dokonalú kombináciu svetiel v obývačke? Rovnako ako v každej inej miestnosti je kľúčom dobré základné osvetlenie. 

Prvou voľbou, pokiaľ sa elektrický vývod nachádza uprostred miestnosti, je centrálne svietidlo. Ak bude jediným stropným osvetlením alebo sa jedná o rozlohou menší priestor, volíme zväčša prisadené svietidlo. Tak aby nepôsobilo príliš masívne a neuberalo na vzdušnosti no zároveň dostatočne osvetlilo celú miestnosť.

Ďalšou často využívanou alternívou sú bodové svetlá. Vďaka nim svetlo rozdistribuujeme po celom priestore. V tomto prípade je možné ponechať len bodové svetlá, alebo je možné doplniť aj závesnú lampu. Tá dodá utúlnosť a stane sa aj dizajnovým doplnkom.

 Ako si však poradiť, ak vývod nie je v strede miestnosti a na strope nie je sadrokartón?

Existuje množstvo riešení pre tieto situácie: aktuálne trendy podporujú priznané káble. Ak to však nie je nič pre vás stále je možné využiť lištové systémy. Vďaka nim vieme svetlo dostať kamkoľvek a vytvoriť naozaj jedinečné kompozície s refkeltormi, lištami aj závesnými svietidlami. Okrem modernej čiernej sú už na trhu aj rôzne iné farby či nízkoprofilové  lišty, ktoré splynú so stropom. Track systémy pre Vás navrhujeme na mieru a dbáme na veľkosť aj charakter miestnosti. 

Funkčný dizajn v podobe nástenných, stojanových či stolových lámp

Keď máte základné osvetlenie na svojom mieste, je čas vytvoriť svetelné zóny s ďalšími svietidlami. Všetky priestory v obývacej izbe, kde vy a vaša rodina trávite veľa času, ako napríklad vaše obľúbené miesto na čítanie, budú potrebovať dodatočné svetlo. To docielime dekoračnými svietidlami.

Stojanové svietidlá sú obľúbenou voľbou do kútika na čítanie. Uistite sa, že vaša stojaca lampa v obývačke vyžaruje priame neoslňujúce svetlo, ktoré môžete nasmerovať na svoju knihu. Zvyčajne stačí teplota farby okolo 3 000K- neutrálna biela.

V menších obývačkách môže byť dobrým a funkčným doplnkom aj nástenné osvetlenie. Očarujúce nástenné lampy na čítanie nie sú len praktickým prvkom spálne, ale môžu byť skvelé aj v obývacej izbe. To platí aj o stolových lampách, ktoré vedia nádherne dotvoriť konferenčný stôl.

Ideálnym doplnkom môžu byť už spomínané závesné svietidlá s nepriamim vyžarovaním, s nepriehľadným tienidlom, alebo slabým výkonom ktoré zabraňujú oslneniu. Sú ideálne na vytvorenie priateľskej a komunikatívnej atmosféry okolo konferenčného stolíka. Treba však dbať na to, aby neboli zavesené príliš nízko a nebránili či už očnému konktaktu alebo výhľadu na TV.

Ambientné osvetelnie vďaka LED pásom

Nepriame svetlo v obývačke veľmi priaznivo pôsobí na psychiku človeka. Svetlo smeruje na steny, podlahu alebo strop a odráža sa späť do miestnosti. Výhodou nepriameho osvetlenia je, že je vnímané ako obzvlášť mäkké a jemné. Zväčša ho dosahujeme inštaláciou LED pásov pod sadrokartón alebo poza/popod línie nábytku. Je možné ho však inštalovať aj prostredníctvom nástenných lámp.